דף הבית >  מאמרים >  חמאם טורקי בנווה צדק

חמאם טורקי בנווה צדק
 מקווה הטהרה הראשון שנבנה בשכונה היהודית הראשונה של תל אביב, שינה את פניו בסיוע ארגון 'טהרת הבית' טקס חגיגי של חנוכת הבית נערך השבוע בהשתתפות ראש העיר, רבנים ואישי ציבור * והיעד הבא: רמת אביב ורמת החייל

 

מאה עשרים ושלוש שנים חלפו מאז הוקמה השכונה הציורית המיתולוגית נווה צדק בתל אביב, השכונה היהודית הראשונה שנבנתה מחוץ לחומות יפו. זמן לא רב חלף עד שהוקם בה גם מבנה מקווה הטהרה הראשון, אך זמן רב מאוד חלף מאז ועד היום.

 

במרוצת השנים, התיישנו בתי השכונה ופגעי הזמן נתנו בו את אותותיהם. הבלאי וההתיישנות לא פסחו גם על מבנה המקווה, אשר עם הזמן השימוש בו נעשה פחות ופחות נעים. לפני 25 שנה, נחלצו יהודים טובים וערכו שיפוץ למבנה המקווה. העבודות שנערכו התאימו את המקום לסטנדרטים שהיו מקובלים אז, לשביעות רצון התושבים.

 

אבל מאז עברה השכונה מהפך משמעותי. יותר ויותר צעירים גילו את השכונה הקסומה ועברו לגור בה. השכונה עברה מתיחת פנים בעקבות תכנית השימור שהפכה אותה לאזור מגורים פופולרי. בתים רבים בשכונה שופצו או נבנו מחדש. רחוב שבזי המפריד בין נווה צדק לבין שכונת שבזי הפך לרחוב אופנתי שוקק חיים  וברחבי השכונה התיישבו אומנים רבים ואנשי רוח, אשר רובם אינו שומר תורה ומצוות. למרות זאת, הביקוש למקווה הלך וגבר מצד כלל התושבים והמבנה שוב לא התאים לנוף החדש של השכונה.

 

בשלב זה פנו התושבים לארגון טהרת הבית, אשר התגייס מיד למשימה לשפץ את המקום. ובנווה צדק כמו בנווה צדק, אי אפשר להסתפק במשהו שגרתי , לכן הוחלט בארגון טהרת הבית ללכת עד הסוף. החלק הפנימי של המקום נהרס עד היסוד ובמקומו, בין הקירות החיצוניים המיתולוגיים, נבנה מחדש מקווה טהרה מפואר וחדשני, בסגנון חמאם טורקי, מחומרים מיוחדים שיובאו מחו"ל. בנוסף, כל עבודות הריצוף והבניה נעשו בעבודת יד.

 

עלות השיפוץ הסתכמה בלמעלה ממליון וחצי ₪. ארגון טהרת הבית נטל על עצמו את החלק הגדול של העלויות, כשהוא נעזר בהשתתפות המועצה דתית תל אביב יפו באמצעות המשרד לענייני דת וכן בתרומות מחו"ל.

 

בשבוע שעבר, עם השלמת עבודות השיפוץ כשהמקווה המפואר עומד על תילו, התקיים טקס מפואר וחגיגי של חנוכת הבית וקביעת המזוזות למקווה החדש. את המעמד פיארו בנוכחותם הרב הראשי לתל אביב יפו הגאון רבי ישראל מאיר לאו, הראשון לציון הגאון רבי אליהו בקשי דורון, רב השכונה, ראש העיר ת"א רון חולדאי, סגן שר הדתות הרב אלי בן דהאן ויו"ר ארגון טהרת הבית הרב יחזקאל מוצפי.

 

הרבנים והאורחים שבחו את ארגון טהרת הבית והביעו את התפעלותם למראה המקום המפואר והמדהים ביופיו. במהלך הטקס, הכריז הרב מוצפי כי ארגון טהרת הבית, הפועל במשך שנים רבות לבניה ושיפוץ של מאות מקוואות טהרה ברחבי הארץ, כי בקרוב יחלו עבודות שיפוץ גם במקוואות שבשכונות רמת החייל ורמת אביב בעיר.