דף הבית >  מאמרים >  הכנה לטבילה במקווה לפני החתונה

הכנה לטבילה במקווה לפני החתונה
 
בין שלל ההכנות לחתונה, והאירועים הצפויים עד לחופה, יש גם הטבילה במקווה; טקס יהודי-מסורתי, שכולו הטהרות והכנה – גופנית וגם נפשית – לקראת ליל הכלולות. כך תתכונני לטבילה

בין שלל ההכנות לחתונה, והאירועים הצפויים עד לחופה, יש גם הטבילה במקווה; טקס יהודי-מסורתי, שכולו הטהרות והכנה – גופנית וגם נפשית – לקראת ליל הכלולות. כך תתכונני לטבילה

הביקור במקווה הוא חלק מההכנות של האישה לחתונה, ואצל בחורות רבות הוא מעורר חששות מסוימים ותחושה של אי נוחות, גם בגלל הצורה בה הטקס נוהל בעבר.

כיום השתנו הרבה דברים, וגם מי שבוחרת לערוך את הטקס במקווה "רשמי" של הרבנות, מגלה שהשד אינו נורא כל כך. הדברים כל כך מסודרים ו"זורמים" היום, שיש אפילו אקססוריז לכלה שמיועדים ליום הטבילה במקווה: ערכות שיש בהן כלי מניקור ופדיקור אישיים, חלוקים מפוארים ומגבות רקומות, ועוד.

מהו בעצם המקווה?

מקווה יכול להיות כל מקור מים או מאגר מים שבהם יש זרימה של מים נקיים; מים שנכנסים ויוצאים, והם טהורים ונקיים.

למרות שאת הטבילה ניתן לכן לעשות בים או בנחל, נהוג לבצע את הטקס במקווה בנוי וסגור, שנבנה על פי ההלכה. שימוש במקווה כזה נח יותר מבחינת צנעת הפרט וגם מבחינת הבלנית, שהיא מי שמנהלת את הטקס, מפקחת ומעידה למעשה על טהרת הכלה.

·        רצוי מאוד לקבל המלצה על מקווה מחברות או קרובות משפחה שסומכים עליהן, לשמוע על הבלנית במקום ועל הדרישות שלה ועל הצורה בה היא מנהלת את הטבילה במקווה.

מתי מקיימים את הטבילה במקווה?

כדי לדעת מתי יש לקיים את הטקס, רצוי להתייעץ עם הבלנית. היא תברר מתי היה המחזור האחרון של הכלה ולפי התאריך הזה תכוון את מועד הטבילה. ברוב המקרים הטקס נעשה יום עד יומיים לפני החתונה עצמה. אם היה ויש צורך לקיים חופה בזמן נידה, יש לכך פתרונות – התייעצות פשוטה עם הבלנית תסביר הכול.

מה להביא למקווה?

לא הרבה. חלוק ומגבת, כלי רחצה שכוללים גם ערכת מניקור ופדיקור ומקלון לניקוי אוזניים, מברשת שיניים ומשחת שיניים ומסרק או מברשת (בהתאם למה שאת משתמשת). הביאי גם כסף לתשלום עבור השימוש במקווה. רצוי מאוד להתקלח ולהתנקות בבית לפני המקווה, מה שמביא אותנו להכנות עצמן:

במקווה מסירים את כל מה שחוצץ בינך לבין המים

כל הרעיון בטבילה במקווה הוא שהמים יגיעו לכל פינה ומקום בגוף ויטהרו אותו.

זה אומר שיש להסיר את כל מה שחוצץ – מפריד – בין המים לגוף: תכשיטים – כולל תכשיטי גוף ופירסינג - בגדים עליונים ותחתונים כמובן, עדשות מגע וכד'.

מה שלא חייבים להסיר הם דברים שנחשבים חלק מהגוף: תוספות שיער, ציפורניים בנויות וכו'. אלה יכולים להישאר עלייך, אבל עליהם להישאר על הגוף במשך חודש לפחות אחרי הטבילה (לכאורה עד למחזור הבא).

כדי להנעים את הזמן במקום, רצוי לבוא עם חברה טובה, אחות או אמא ולהפוך את הטבילה לחוויה קלה יותר.